Hospitality Day lockar holländare till Gislaved
I mitten av augusti samlades 25 nyfikna holländare på Höganloft i Hestra för att delta i Gislaveds kommuns minimässa, Hospitality Day. Syftet med dagen var att ge en konkret och nära bild av hur livet i kommunen kan se ut, både när det gäller arbete, boende och vardag.
Bakgrunden till initiativet är ett långsiktigt arbete som startade redan 2014, där kommunen aktivt sökt kontakt med holländska familjer som överväger en flytt utomlands. I våras deltog kommunen på Emigration Expo i Houten, en mässa med över 14 000 besökare, där varje år omkring 100 000 nederländare söker nya möjligheter utomlands. Intresset för Sverige och Småland är stort, inte minst tack vare lugnet, naturen och den goda livskvaliteten som lockar allt fler. För Gislaved är detta en möjlighet att möta både befolkningsminskning och kompetensbrist på arbetsmarknaden.
Under dagen fick besökarna möta representanter från One Partner Group, Arbetsförmedlingen, Science Park, Svensk Fastighetsförmedling och Social- och utbildningsförvaltningen. På plats fanns även kommunens ledning och näringslivsrepresentanter, redo att svara på frågor och berätta om vilka möjligheter som finns i regionen. Efter minimässan gavs också chansen att upptäcka kommunen genom en guidad bussrundtur.
Bland deltagarna fanns Anna och Wouter Bakker, som tillsammans med sina döttrar planerar att flytta från Nederländerna till Sverige. De har besökt regionen tidigare och beskriver området som både välkomnande och attraktivt, med en bra balans mellan natur och stadsliv. Familjen söker nu ett hus på landsbygden, men med närhet till samhällen och service.
Anna arbetar som undersköterska inom neonatologi och intensivvård på ett akademiskt sjukhus i Nederländerna, medan Wouter är IT-specialist. De ser ljust på möjligheterna att hitta arbete i regionen, men betonar också att flytten handlar om livskvalitet och ett lugnare vardagsliv. För deras dotter på 16 år känns flytten naturlig, hon har redan hunnit bekanta sig med området och ser fram emot att etablera sig här.
Familjen Bakker menar att Gislaveds kommun känns öppen och inkluderande, något som gör processen enklare och mer tilltalande. De uppskattar att allt ligger nära, även om man väljer att bosätta sig på landsbygden.
Responsen från alla deltagare under dagen var mycket positiv. Många uttryckte uppskattning för det öppna och välkomnande mottagandet, och flera undersöker nu möjligheterna till både jobb och bostad i området. Redan i år har tre holländska familjer valt att flytta till kommunen, och fler står på tur.
Hospitality Day blev därmed ett viktigt steg i Gislaveds långsiktiga satsning på att attrahera nya invånare och stärka kompetensförsörjningen i regionen, samtidigt som nya internationella kontakter och möten skapar liv och framtidstro.
Hospitality Day finansierades av Gislavedregionens näringslivsråd.
- Anna & Wouter Bakker som tillsammans med sina döttrar planerar att flytta till Sverige
- Hospitality Day på Höganloft
- Svensk Fastighetsförmedlings monter
- Promenad ner till badplatsen vid Isaberg
- Ett stopp på bussturen med rundtur i Glashuset
- Fikastopp vid Kyrksjön i Båraryd