Välkommen på träff med HR-nätveket

Börjar: 2026-11-17 13:30:00
Slutar: 2026-11-17 16:00:00

AI för HR – med händerna på tangentbordet

Välkommen på en praktisk HR-träff tillsammans med Johannes Sundlo, som har lång erfarenhet inom HR och ledarskap och idag hjälper organisationer att omsätta AI från teori till praktisk användning.

Den här eftermiddagen nöjer vi oss inte med att prata om AI – vi testar själva. Ta med din dator och arbeta i det AI-verktyg du redan har på jobbet, exempelvis ChatGPT eller Copilot. Johannes guidar oss genom konkreta sätt att använda AI i HR-vardagen och visar exempel på vad andra HR-funktioner redan har automatiserat för att minska administration och frigöra tid.

Vi pratar också om HR roll i AI-utvecklingen, hur du får med dig organisationen och vad du behöver känna till om GDPR, EU AI Act och fackets roll.

Du behöver inga förkunskaper – en dator och lite nyfikenhet räcker långt!

 

Schema

12:00 – Lunch på Madame till självkostnadspris för de som önskar
13.30 – Välkomna och introduktion – var står AI just nu och varför ska HR bry sig?
14.00 – Praktiskt arbete med AI – ta fram datorn och testa själv
14.35 – Fika och bensträckare
14.55 – Så använder och automatiserar andra HR-funktioner med AI
15.30 – HR-rollen, organisationen, GDPR, EU AI Act och fackets roll
15.50 – Vad gör du på måndag?
16.00 – Avslut

 

Anmälan senast 13 november kl 17.00

 

Evenemanget är kostnadsfritt och riktar sig till dig som är deltagare i Business Gnosjöregions HR-nätverk. Var noga med att avanmäla dig i god tid innan eventet äger rum om du skulle få förhinder. Detta gör du genom avanmälningslänken du får i bekräftelsemejlet vid anmälan. 

Dela inlägget:

Kontakta oss

Stortorget 2
332 30 Gislaved