15 år sida vid sida – nu med två verksamheter under samma tak
I 15 år har Ann-Charlotte Lagesson och Anetta Åberg arbetat sida vid sida på Storgatan i Anderstorp. Nu firar de jubileum samtidigt som de tar nästa steg. Sedan slutet av maj driver de två separata verksamheter, Natural Body och Kropp & Själ, under samma tak.
Samarbetet mellan Ann-Charlotte och Anetta har funnits ända sedan starten och under de 15 åren har yrkessamarbetet också vuxit till en nära vänskap. De beskriver sig själva som olika men kompletterande, något som har fungerat väl både i arbetet och i relationen till kunderna. Nu fortsätter de sida vid sida, men som två separata verksamheter under samma tak.
Hos Natural Body ligger fokus på hälsa och välmående med bland annat ansiktsbehandlingar, lymfmassage, yoga och kostrådgivning. Kropp & Själ erbjuder bland annat olika former av massage, nagelbehandlingar, fransar och bryn samt vaxning. Även framåt fortsätter kompetensutvecklingen, med nya utbildningar och behandlingar som utvecklar verksamheterna ytterligare.


Närheten är en styrka
Att driva verksamhet på en mindre ort ser Ann-Charlotte och Anetta som en styrka. Under de 15 åren har de byggt upp en trogen kundkrets, där många har följt med ända sedan starten. Kunderna kommer inte bara från Anderstorp utan från hela Västbo, och personliga rekommendationer har varit viktiga för att verksamheterna ska växa.
På en mindre ort blir relationen till kunderna nära och långsiktig. Ett besök handlar ofta om mer än själva behandlingen, man lär känna varandra och bygger ett förtroende över tid. Nöjda kunder tipsar dessutom andra, vilket har bidragit till att nya kunder hittar hit även från andra orter.
Samtidigt visar Natural Body och Kropp & Själ att ett brett och specialiserat utbud inte behöver vara förbehållet större städer. Genom att hela tiden investera i sin egen kompetens och vidareutbilda sig kan Ann-Charlotte och Anetta erbjuda behandlingar lokalt som kunder annars hade kunnat behöva resa längre för att få tillgång till.


Engagemang för den lokala handeln
Båda verksamheterna är medlemmar i Västbo Service & Handel och tar emot Västbokortet. För Ann-Charlotte och Anetta är det lokala samarbetet viktigt. Genom handelsföreningen kan företag på orterna hjälpas åt att skapa aktivitet och uppmuntra fler att handla lokalt.
Västbokortet är en konkret del av det arbetet. Presentkortet kan användas hos anslutna verksamheter i området och bidrar till att pengarna stannar och cirkulerar hos lokala företag. Hos Natural Body och Kropp & Själ används det ofta till behandlingar, och kan ge mottagaren möjlighet att prova något som man kanske inte hade unnat sig annars.


Enter möter företagen
För oss på Enter är företagsbesök en viktig del i arbetet med att utveckla näringslivet i Gislaveds kommun. Genom att möta företagare på plats får vi en bättre förståelse för deras vardag, utveckling, möjligheter och utmaningar. Det ger oss värdefull kunskap i vårt fortsatta arbete, samtidigt som vi vill synliggöra den bredd av företag och entreprenörer som finns runt om i kommunen.
Natural Body och Kropp & Själ är ett exempel på hur lokala företag genom långsiktighet, kontinuerlig kompetensutveckling och nära kundrelationer bidrar till både serviceutbudet och attraktiviteten på våra orter. Efter 15 år tillsammans fortsätter Ann-Charlotte och Anetta att utvecklas, både som företagare och inom sina respektive yrkesområden. Nu som två verksamheter under samma tak.
Se filmen från vårt besök hos Natural Body och Kropp & Själ på Enters Facebooksida. Där kan du följa med in i verksamheterna och höra Ann-Charlotte och Anetta berätta mer. Du hittar filmen här.

