PADEL TILL GISLAVED

Äntligen kommer Gislaved få möjlighet att spela den populära sporten padel. Under våren 2020 öppnar Junic Arena med Philip Idin i spetsen en padelhall i Gislaved.

Arenan kommer ligga bredvid Specialplast utmed Anderstorpsvägen och bygget är redan i full gång.
Det kommer bli 4 banor och på plats kommer det finnas omklädningsrum, uthyrning samt en mindre shop. Ett smidigt bokningssystem på internet alternativt en app gör det enkelt att både boka men även att se lediga tider.

Hur kom du på att du skulle öppna en padelhall?
– Jag har själv spelat mycket padel och då fått åka till andra orter som erbjuder sporten. När jag varit runt har jag känt att detta verkligen behövs i vår region. Vi frågar efter något att göra här och det behövs verkligen. Nu kommer något som alla kan deltaga i, det passar alla åldrar. Det är enkelt för spelaren att komma igång. En padelhall funkar lika bra på en mindre ort som i en större och alla invånare är potentiella spelare, säger Philip

Hur ser du på att det nyligen öppnade ett racketcenter i Smålandsstenar?
– Bara positivt, det gör att intresset för padel ökar generellt.

För en helt nybörjare, kommer det finnas möjligheter att få hjälp, introduktion?
– Ja det kommer finnas möjlighet att boka in sig på det.

Till våren blir det invigning. Fram tills dess får vi följa bygget och projektet på Instagram och Facebooksidan för Junic Arena.

Vi önskar Philip all lycka till och är glada att han satsar i Gislaved.

Dela inlägget:

Kontakta oss

Stortorget 2
332 30 Gislaved