TC gör dig redo! – En dag som bygger framtidens kompetens

Hur skapar vi en starkare koppling mellan skola och näringsliv och samtidigt säkrar framtidens kompetensförsörjning? Det var utgångspunkten för satsningen ”TC gör dig redo!” på Gislaveds gymnasium. Initiativet kommer från den lokala styrgruppen inom Teknikcollege i Gislaveds kommun, där engagerade företag driver arbetet framåt.

Under dagen fick elever i årskurs 3 på teknikprogrammet möta representanter från EAB, Norma och One Partner Group i intensiva speedintervjuer, ett upplägg som visade sig ge mer än förväntat, inte minst för näringslivet.

Från förberedelse till verkliga intervjuer

Redan dagen innan hade One Partner Group varit på plats och hållit i CV-skrivning, vilket gav eleverna en konkret förberedelse inför mötet med företagen. Eleverna skickade därefter in sina CV:n och under själva dagen genomfördes 15 minuter långa speedintervjuer. Totalt erbjöds 42 elever att delta och under förmiddagen genomfördes 28 intervjuer, vilket gav företagen ett starkt och brett urval av kandidater.

Efter intervjuerna följde en gemensam urvalsprocess tillsammans med företagen, rektor och studie- och yrkesvägledare. Där valdes kandidater ut för att gå vidare till riktiga intervjuer hos företagen.

Hög nivå och svårt urval

Förväntningen från näringslivet var från början att en elev skulle sticka ut och erbjudas vidare kontakt. Utfallet blev dock ett annat. Företagen upplevde att det var svårt att välja eftersom många elever höll en hög nivå och gjorde starka intryck.

Istället för en kandidat gick fyra elever vidare till nästa steg och erbjöds möjlighet att komma till företagen för riktiga intervjuer. Att flera kandidater valdes ut visar tydligt vilken potential som finns hos eleverna och vilket värde dagen skapade för företagen.

Att gå vidare i processen bygger samtidigt på elevens eget intresse. För de elever som vill ta nästa steg bokas intervjuer in hos företagen, där det finns goda möjligheter att gå vidare till en anställning.

De fyra elever som gick vidare till nästa steg. Från vänster: Wille Sandberg, Molly Albinsson, Ella Nguyen, Alexander Hedman.

 

Konkret nytta för näringslivet

Urvalet baserades på flera faktorer där elevernas inskickade CV, tillgänglighet, punktlighet och intryck under intervjuerna vägdes in. Samtidigt var det helheten som avgjorde.

Sanna Åqvist, HR-chef på EAB, beskriver att hon var imponerad över alla elever och att det var svårt att välja ut endast en kandidat eftersom samtliga gjorde ett gott intryck. Flera företag lyfte också att de inte hade förväntat sig att få ut så mycket av dagen som de faktiskt fick.

För näringslivet innebär initiativ som detta en konkret möjlighet att tidigt möta framtida medarbetare, identifiera potential och påbörja rekryteringsprocesser redan innan eleverna tagit studenten. Det stärker också samarbetet mellan skola och företag och bidrar till en bättre förståelse för kompetensbehoven framåt.

Viktig träning för eleverna

För eleverna blev dagen ett viktigt steg ut i arbetslivet. För vissa var det första gången de deltog i en riktig intervju, medan andra hade viss erfarenhet sedan tidigare. Oavsett nivå blev det en värdefull träning och en möjlighet att bygga självförtroende.

Flera elever beskriver hur realistisk upplevelsen var och hur mycket de fick ut av dagen. En elev uttryckte att det kändes som en riktig intervju, fast i skolmiljö, vilket gjorde det både tryggt och lärorikt. För många var det också första gången de deltog i en intervju, vilket gjorde erfarenheten särskilt värdefull.

Eleverna lyfte också att dagen gav en konkret koppling till framtida jobb och möjligheten att knyta kontakter redan innan studenten. För de som önskar erbjuds även återkoppling på intervjuerna, vilket ytterligare stärker deras utveckling.

En långsiktig satsning

Initiativet är en del av det gemensamma arbete som sker inom Teknikcollege lokalt, där näringsliv och skola samverkar för att stärka kompetensförsörjningen i regionen. Johanna Arvidsson, processledare Teknikcollege Västra Småland, lyfter frågan om hur man kan skapa mer sammanhang mellan skolan och näringslivet och betonar att denna typ av satsningar är en viktig pusselbit.

Genom att låta eleverna träna på verkliga situationer, som anställningsintervjuer, ges de bättre förutsättningar inför arbetslivet samtidigt som de börjar bygga sina nätverk redan under studietiden.

Ett engagemang som gör skillnad

Dagen avslutades med en gemensam samling där elevernas insatser uppmärksammades och där rektor Gabriella Persson tackade näringslivet för deras engagemang.

”TC gör dig redo!” visar vad som händer när skola och företag möts på riktigt. Det skapar värde både för eleverna och för företagen och ger näringslivet en konkret möjlighet att möta, påverka och rekrytera framtidens kompetens.

Dela inlägget:

Kontakta oss

Stortorget 2
332 30 Gislaved